Ga naar de content
white european male tourist standing together with two indigenous woman from the black hmong tribe in the sapa mountains in vietnam, holding wild flowers in hands and talking

16 inheemse volkeren in Azië die je op respectvolle wijze kunt bezoeken

Van de Himalaya tot de jungle van Papoea: Azië herbergt een indrukwekkende verscheidenheid aan inheemse culturen, waarvan sommige eeuwenlang afgesloten leefden van de buitenwereld. Steeds meer reizigers willen deze gemeenschappen ontmoeten, maar dat kan alleen op een manier die hun leefwijze eer aandoet. We selecteerden 16 bijzondere inheemse volkeren binnen Azië die je op verantwoorde en inspirerende wijze kunt bezoeken, mits je hun gebruiken respecteert en je reis duurzaam plant. Wij vertellen je hoe.

De Ifugao – Filipijnen

De Ifugao zijn de architecten achter de iconische rijstterrassen van Banaue, die al meer dan tweeduizend jaar geleden met de hand zijn gebouwd.

De Ifugao zijn de architecten achter de iconische rijstterrassen van Banaue, die al meer dan tweeduizend jaar geleden met de hand zijn gebouwd. De terrassen staan op de Werelderfgoedlijst van Unesco en vormen het decor van traditionele landbouwrituelen en feesten. Trektochten door de rijstterrassen, bij voorkeur met een lokale gids, geven je toegang tot authentieke dorpen als Batad en Cambulo, waar je kunt overnachten bij families thuis.


De Bajau Laut – Filipijnen, Indonesië & Maleisië

De Bajau, ook wel bekend als ‘zeenomaden’, leven letterlijk op zee. Ze wonen op houten huisjes op palen of in boten en staan bekend om hun uitzonderlijke duikvermogen.

De Bajau, ook wel bekend als ‘zeenomaden’, leven letterlijk op zee. Ze wonen op houten huisjes op palen of in boten en staan bekend om hun uitzonderlijke duikvermogen. Door overheidsdruk en klimaatverandering wordt hun levensstijl steeds moeilijker vol te houden. In Sabah, in Maleisisch Borneo, kun je met gidsen uit de regio dorpen bezoeken waar de Bajau nog deels traditioneel leven. Kies bewust: veel commerciële tours zijn te opdringerig. Ga liever voor kleinschalige initiatieven via ngo’s.


De Khasi – Meghalaya, India

In de Indiase deelstaat Meghalaya leeft het Khasi-volk, bekend om zijn matrilineaire samenleving: eigendom en familielijn gaan over van moeder op dochter. Zorg voor een gids die de lokale cultuur kent en neem vooral de tijd voor wandelingen naar de levende wortelbruggen in Cherrapunji.
© Amos Chapple

In de Indiase deelstaat Meghalaya leeft het Khasi-volk, bekend om zijn matrilineaire samenleving: eigendom en familielijn gaan over van moeder op dochter. Ook cultureel zijn de Khasi bijzonder: ze bouwen levende bruggen van boomwortels en geloven in een sterke band met de natuur. Reizen naar dit gebied is nog relatief ongebruikelijk, maar goed mogelijk via Shillong of Guwahati. Zorg voor een gids die de lokale cultuur kent en neem vooral de tijd voor wandelingen naar de levende wortelbruggen in Cherrapunji.


De Mentawai – Siberut, Indonesië

De Mentawai leven op het Indonesische eiland Siberut, ten westen van Sumatra. Hun cultuur draait om harmonie met de natuur, sjamanisme en lichaamsversiering: mannen en vrouwen dragen traditionele tatoeages en puntige tanden. De jungle is hun thuis én apotheek.
© Maarten Eekelaar

De Mentawai leven op het Indonesische eiland Siberut, ten westen van Sumatra. Hun cultuur draait om harmonie met de natuur, sjamanisme en lichaamsversiering: mannen en vrouwen dragen traditionele tatoeages en puntige tanden. De jungle is hun thuis én apotheek. Bezoek alleen met lokale gidsen die erkend zijn door de gemeenschap. Idealiter verblijf je meerdere dagen in een dorpshuis en neem je deel aan dagelijkse activiteiten als vissen of voedsel verzamelen. Een reis regel je o.a. via Mentawai Tribe.


De Korowai – West-Papoea, Indonesië

De Korowai leven in het dichte regenwoud van West-Papoea en staan bekend om hun huizen op hoge palen – soms tot wel veertig meter boven de grond.

De Korowai leven in het dichte regenwoud van West-Papoea in Indonesië en staan bekend om hun huizen op hoge palen, soms tot wel veertig meter boven de grond. Deze constructies hielden vroeger roofdieren én vijandige clans op afstand. Slechts een klein aantal Korowai leeft nog op traditionele wijze, dus wees kritisch op de authenticiteit van aangeboden tours. Kies bij voorkeur voor een gids die zelf uit de regio komt en vermijd trips die toerisme gebruiken als toneelstukje. Boeken kan o.a. via Travel Papua.


De Sumbanezen – Sumba, Indonesië

Op Sumba, een Indonesisch eiland ten oosten van Bali, draait het leven nog sterk om traditie. Tijdens het jaarlijkse Pasola-festival galopperen jonge mannen op pony’s op elkaar af en gooien speren, ter ere van een vruchtbaar seizoen.

Op Sumba, een Indonesisch eiland ten oosten van Bali, draait het leven nog sterk om traditie. Tijdens het jaarlijkse Pasola-festival galopperen jonge mannen op pony’s op elkaar af en gooien speren, ter ere van een vruchtbaar seizoen. Je vindt hier ook megalithische graven, huizen met zadeldaken en ceremoniële dorpen. Door de kleinschaligheid van het toerisme is je bezoek een intensieve ontmoeting met het lokale leven; begeleid worden door een gids die de lokale taal spreekt is essentieel. Een goed startpunt is Explore Sumba.


De Tana Toraja – Sulawesi, Indonesië

De Tana Toraja op het Indonesische eiland Sulawesi staan bekend om hun diepgewortelde animistische tradities binnen een christelijke context. De tongkonan-huizen, slingerende rijstterrassen en de intense dodenrituelen (zoals het eeuwenoude Ma’nene) vormen het hart van deze bergcultuur.
© Floyd Angenent

De Tana Toraja op het Indonesische eiland Sulawesi staan bekend om hun diepgewortelde animistische tradities binnen een christelijke context. De tongkonan-huizen, slingerende rijstterrassen en de intense dodenrituelen (zoals het eeuwenoude Ma’nene) vormen het hart van deze bergcultuur. Begrafenisceremonies kunnen grootschalige sociale samenkomsten zijn, waarbij families maanden sparen om hun doden met ceremonies te eren.

Het centrale gebied rond Rantepao is per auto of bus bereikbaar vanuit Makassar maar wie de meest traditionele dorpen wil bezoeken, trekt nog altijd te voet de bergen in. Zo kun je markten als Tonga Riu bezoeken, lokaal handwerk kopen, traditionele dansen bijwonen en de serene heuvels verkennen: slow travel zoals het bedoeld is. Je bezoek regel je o.a. via Better Places of Sulawesi Adventures.


De Ainu – Hokkaido, Japan

De Ainu zijn de oorspronkelijke bewoners van het noordelijke Japanse eiland Hokkaido. Jarenlang werd hun cultuur onderdrukt, maar recent is er meer erkenning gekomen en wordt hun erfgoed actief behouden. In het Upopoy National Ainu Museum kun je kennismaken met de Ainu-taal, muziek en ambachten.

De Ainu zijn de oorspronkelijke bewoners van het noordelijke Japanse eiland Hokkaido. Jarenlang werd hun cultuur onderdrukt, maar recent is er meer erkenning gekomen en wordt hun erfgoed actief behouden. In het Upopoy National Ainu Museum in Shiraoi maak je kennis met hun taal, muziek, houtsnijwerk en mythologie. Ook in dorpen als Nibutani worden rondleidingen, kookdemonstraties en ambachtworkshops georganiseerd door Ainu-gidsen zelf. Zo ervaar je de cultuur uit eerste hand, zonder dat je de gemeenschap ongevraagd binnenstapt. Een overnachting bij een Ainu-familie is tegenwoordig vrijwel niet mogelijk, maar via deze initiatieven draag je direct bij aan het behoud van hun erfgoed.


De Akha – Laos

In het noorden van Laos leven tientallen inheemse bergvolken, gezamenlijk bekend als Hill Tribes. Een van de meest kleurrijke daarvan is de Akha, herkenbaar aan hun zilveren hoofdtooien en zwarte kleding met kleurrijke borduursels.
© Björn Snelders

In het noorden van Laos leven tientallen inheemse bergvolken, gezamenlijk bekend als Hill Tribes. Een van de meest kleurrijke daarvan is de Akha, herkenbaar aan hun rijk versierde traditionele kleding. Die kan variëren van zwarte of donkerblauwe tunieken met felgekleurde borduursels tot hoofddoeken en sjaals met pompons, kralen of zilverwerk, afhankelijk van de subgroep, het seizoen en de gelegenheid. De beroemde zilveren hoofdtooi wordt vaak gedragen tijdens ceremonies of feesten, terwijl in het dagelijks leven praktischer kleding de voorkeur heeft. Wie met een lokale gids naar afgelegen dorpen trekt, ziet niet alleen de verschillen in dracht, maar leert ook over de symboliek en het handwerk achter elk kledingstuk.

In de Laotiaanse provincie Phongsali leven de Akha grotendeels off-grid. Traditionele rituelen, zoals bruidroof en spirituele offers, worden hier nog altijd in ere gehouden. Je kunt de Akha bezoeken tijdens een meerdaagse trekking, bijvoorbeeld vanuit het dorp Muang Khua, maar kies altijd voor een gids met nauwe banden met de gemeenschap. Boeken kan o.a. via Ecotourism Laos.


De Hmong – Laos, Thailand & Vietnam

De Hmong zijn een van de bekendste bergvolkeren in Zuidoost-Azië en leven onder meer in het noorden van Vietnam (rond Sapa), Laos en Thailand. Ze zijn herkenbaar aan hun felgekleurde kleding en traditionele zilveren sieraden.

De Hmong zijn een van de bekendste bergvolkeren in Zuidoost-Azië en leven onder meer in het noorden van Vietnam (rond Sapa), Laos en Thailand. Ze zijn herkenbaar aan hun felgekleurde kleding en traditionele zilveren sieraden. Vooral de marktdagen in dorpen als Bac Ha en Dong Van zijn cultureel rijk en fotogeniek. Combineer je bezoek met een meerdaagse trekking en overnachting in een homestay om het dagelijks leven van dichtbij mee te maken. Boeken kan o.a. via Riksja Travel of Green Trails.


De Dukha – Noord-Mongolië

Diep in het noorden van Mongolië, tegen de Russische grens, leven de Dukha: nomadische rendierherders die hun bestaan afstemmen op de seizoenen. Ze leven in gers (tenten), drinken rendiermelk en verplaatsen zich te paard.
© Marije van de Vlekkert

Diep in het noorden van Mongolië, tegen de Russische grens, leven de Dukha: nomadische rendierherders die hun bestaan afstemmen op de seizoenen. Ze leven in gers (tenten), drinken rendiermelk en verplaatsen zich te paard. Het is een van de laatste volkeren ter wereld die nog met rendieren leven. Door hun afgelegen leefgebied in de provincie Hövsgöl is het niet eenvoudig om hen te bezoeken, maar met een lokale touroperator zoals Tours 2 Mongolia kun je een meerdaagse expeditie organiseren waarbij je een paar dagen met hen optrekt.


De Kazachen – West-Mongolië

In het uiterste westen van Mongolië leven de Kazachen, een islamitische minderheid die bekendstaat om hun eeuwenoude traditie van adelaarsjacht. Tijdens het jaarlijkse Golden Eagle Festival tonen jagers hun kunde in een landschap van besneeuwde bergtoppen en eindeloze valleien.

In het uiterste westen van Mongolië leven de Kazachen, een islamitische minderheid die bekendstaat om hun eeuwenoude traditie van adelaarsjacht. Tijdens het jaarlijkse Golden Eagle Festival tonen jagers hun kunde in een landschap van besneeuwde bergtoppen en eindeloze valleien. Hoewel je als bezoeker welkom bent, is het belangrijk om niet alleen voor het spektakel te gaan: neem de tijd om te overnachten bij families in een ger en leer meer over hun nomadische levensstijl. Reizen kan onder andere met Nomadic Expeditions.


De inwoners van Mustang – Nepal

In het voormalige koninkrijk Mustang, aan de Tibetaanse zijde van de Himalaya, ligt het stadje Lo Manthang. Elke lente komt deze afgelegen plaats tot leven tijdens het Tiji-festival, een eeuwenoude boeddhistische ceremonie waarbij monniken in kleurrijke gewaden dansen om het kwaad te verdrijven.

In het voormalige koninkrijk Mustang, aan de Tibetaanse zijde van de Himalaya, ligt het stadje Lo Manthang. Elke lente komt deze afgelegen plaats tot leven tijdens het Tiji-festival, een eeuwenoude boeddhistische ceremonie waarbij monniken in kleurrijke gewaden dansen om het kwaad te verdrijven. Het festival is een van de meest indrukwekkende culturele evenementen van Nepal en biedt een unieke kans om kennis te maken met de Tibetaans-boeddhistische cultuur. Je reis boeken kan bijvoorbeeld via Himalayan Dream Team.


De Kalash – Pakistan

In een afgelegen vallei in het noordwesten van Pakistan leeft de Kalash-gemeenschap, met een cultuur die fundamenteel verschilt van de islamitische meerderheid: polytheïsme, kleurrijke kledij en wijnproductie maken hier deel uit van het dagelijks leven.

In een afgelegen vallei in het noordwesten van Pakistan leeft de Kalash-gemeenschap, met een cultuur die fundamenteel verschilt van de islamitische meerderheid: polytheïsme, kleurrijke kledij en wijnproductie maken hier deel uit van het dagelijks leven. De Kalash verwelkomen bezoekers tijdens hun seizoensgebonden festivals zoals Chilam Joshi. Omdat het gebied gevoelig ligt, is het raadzaam om met een betrouwbare lokale gids te reizen en je goed in te lezen in de culturele context.


De Vedda’s – Sri Lanka

De Vedda’s vormen de oudste inheemse bevolkingsgroep van Sri Lanka. Ze leven als jager-verzamelaars in het tropische binnenland, met respect voor de natuur en voorouderlijke tradities.

De Vedda’s vormen de oudste inheemse bevolkingsgroep van Sri Lanka. Ze leven als jager-verzamelaars in het tropische binnenland, met respect voor de natuur en voorouderlijke tradities. In het dorp Dambana ben je welkom om deel te nemen aan dagelijkse activiteiten, zoals het verzamelen van geneeskrachtige planten of het oefenen met pijl en boog. Kies bij voorkeur voor een kleinschalige community-based tour zoals Sri Lanka Eco Tourism, waarbij opbrengsten direct naar de gemeenschap gaan.


De Kayan Lahwi (‘langnekken’) – Myanmar & Thailand

De Kayan Lahwi, die een subgroep vormen van het Karen-volk en ook wel Padaung worden genoemd, staan bekend om de messing ringen die vrouwen vanaf jonge leeftijd om hun nek dragen. De ringen drukken de schouders en sleutelbenen iets naar beneden, waardoor de nek optisch langer lijkt.
Long neck tribe in Chiang Mai Thailand.

De Kayan Lahwi, die een subgroep vormen van het Karen-volk en ook wel Padaung worden genoemd, staan bekend om de messing ringen die vrouwen vanaf jonge leeftijd om hun nek dragen. De ringen drukken de schouders en sleutelbenen iets naar beneden, waardoor de nek optisch langer lijkt. Oorspronkelijk komt deze traditie uit Kayah State in het oosten van Myanmar, waar de ringen niet alleen een schoonheidsideaal vertegenwoordigen, maar ook een cultureel symbool zijn.

Door het aanhoudende conflict in Myanmar is reizen naar hun thuisgebied momenteel nauwelijks verantwoord of mogelijk. Een ethischer alternatief vind je in dorpen in Noord-Thailand waar Kayan Lahwi als vluchtelingen of migranten wonen en deelnemen aan community-based tourism. Kies voor initiatieven waarbij inkomsten direct naar de gemeenschap gaan, zoals de programma’s van Fair Tourism Thailand die kleinschalige bezoeken organiseren mét context over de cultuur en de huidige situatie van de Kayan.


Hoe bezoek je de inheemse volkeren op een respectvolle manier?

Inheemse culturen zijn geen toeristische attracties, maar levende gemeenschappen. Een verantwoord bezoek begint bij je voorbereiding: kies voor kleinschalige, lokaal geleide initiatieven, verdiep je in culturele gebruiken en vraag altijd toestemming voor foto’s. Blijf weg van tours die cultuur tot spektakel reduceren en draag bij aan het behoud van tradities door bewust te consumeren en te reizen met respect. Zo zorg je dat jouw bezoek bijdraagt aan culturele continuïteit, in plaats van aan verlies ervan.


Volg Columbus Travel op FacebookInstagramSpotify en/of YouTube en meld je aan voor onze wekelijkse nieuwsbrief.

Deel dit artikel:

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Lees ook

^