Is het écht goedkoper om te vliegen vanaf Brussel of Düsseldorf dan vanaf Schiphol?
Al jarenlang horen we op de redactie van Columbus het hardnekkige gerucht dat vliegen vanaf Düsseldorf of Brussel aanzienlijk goedkoper is dan vanaf Schiphol. Maar klopt dat ook? Is het daadwerkelijk voordeliger om uit te wijken naar België of Duitsland? We zochten het uit.
Voor ons onderzoek hebben we ons bewust beperkt tot een vaste set grote internationale hubs binnen Europa (Madrid en Istanbul) en buiten Europa (Dubai, Singapore, Hongkong en New York), om prijzen zo eerlijk en vergelijkbaar mogelijk naast elkaar te leggen. Hoe we dat precies hebben aangepakt, lichten we onderaan het artikel toe.
Door de grote hoeveelheid aan variabelen geven we meteen een disclaimer mee: het maakt veel uit op welke dag, op welk tijdstip, met welke airline en naar welke bestemming je vliegt. Voor individuele tickets kunnen er dus altijd verschillen zijn. Maar dat is niet wat ons triggert. Wij zijn op zoek gegaan naar de grote lijn: is het over het algemeen goedkoper om te vliegen vanaf Düsseldorf Airport of Brussels Airport dan vanaf Schiphol?
Om een representatief beeld te schetsen moeten toeval en uitzonderingen zoveel mogelijk worden uitgesloten. Daarom hebben we de prijzen van ongeveer honderd vluchten vanaf Amsterdam, Düsseldorf en Brussel vergeleken. In veel gevallen zijn de luchthavens vergelijkbaar: het aanbod bestaat uit zowel intercontinentale vluchten met grote airlines als prijsvechters die je in no-time naar tal van Europese bestemmingen brengen. Maar er is ook een duidelijk verschil: de ticketprijzen. De uitkomst van het onderzoek is overduidelijk!
Groot verschil in ticketprijs tussen Schiphol, Düsseldorf en Brussel

Op basis van de bijna honderd zoekopdrachten en prijsindicaties kunnen we concluderen dat het daadwerkelijk goedkoper is om te vliegen vanaf Düsseldorf of Brussel. Binnen Europa ontloopt het elkaar weliswaar niet enorm: het prijsverschil is in de meeste gevallen beperkt tot een paar tientjes. Dan maakt het veel uit waar je woont en of je de mogelijke extra reistijd en -kosten naar Düsseldorf of Brussel de moeite waard vindt. Voor een vriendengroep of gezin kan een verschil van enkele tientjes per persoon al snel oplopen, maar voor een soloreiziger of een stel weegt dat voordeel vaak minder zwaar. Wie voor een korte vlucht gaat, kan dus besparen door uit te wijken, maar moet een zorgvuldige afweging maken.
Voor intercontinentale vluchten worden de prijsverschillen over het algemeen een stuk groter – geregeld meer dan honderd euro – en loont het veel vaker om de reis naar België of Duitsland te maken. In vrijwel alle onderzochte vluchten van Schiphol naar Dubai, Singapore, Hongkong en New York was er een goedkoper alternatief vanaf Düsseldorf en/of Brussel. Soms ging het om een paar tientjes, maar in andere gevallen liep het verschil op tot bijna €200 per ticket. Tel uit je winst!
Bij die prijsverschillen moet wel een kanttekening worden geplaatst: vanaf Düsseldorf en Brussel vliegen aanzienlijk meer prijsvechters dan vanaf Schiphol. Dat drukt de prijs, maar betekent vaak ook dat zaken als ruimbagage, stoelkeuze of flexibele voorwaarden niet inbegrepen zijn. Toch verklaart dat niet alles. In ons onderzoek zagen we geregeld dat bestemming, datum en zelfs vliegmaatschappij exact hetzelfde waren, terwijl de prijs vanaf Schiphol simpelweg hoger lag.
Een voorbeeld: wie op 18 april vanaf Schiphol met Emirates rechtstreeks naar Dubai vliegt, betaalt €638. Vertrek je diezelfde dag vanaf Düsseldorf, eveneens met Emirates en met een directe vlucht, dan kost het ticket €543. Zowel absoluut (€95) als relatief (bijna 15%) is dat een aanzienlijk verschil.
Wanneer loont uitwijken naar Brussel of Düsseldorf wel en wanneer niet?
Binnen Europa blijft het voordeel vaak beperkt en is het vooral een rekensom van reistijd, parkeerkosten en gemak. Voor langere vluchten daarentegen loopt het prijsverschil sneller op en is de kans groot dat uitwijken daadwerkelijk loont. Zeker voor gezinnen of reizigers die met meerdere personen vliegen, kan het verschil in totaalbedrag fors zijn.
Waarom is vliegen vanaf Schiphol duurder?

Niet de luchthaven zelf bepaalt de ticketprijs, maar de luchtvaartmaatschappijen. Wel vormen de havengelden een belangrijk onderdeel van de kostenstructuur van een ticket. Schiphol wordt door veel airlines als relatief duur ervaren, mede omdat de havengelden de komende jaren fors stijgen. Over een periode van drie jaar gaan deze tarieven met maar liefst 37% omhoog. In 2027 betalen luchtvaartmaatschappijen daardoor gemiddeld ongeveer €15 per passagier meer dan in 2024.
Een groot deel van die kosten wordt doorberekend aan de reiziger. Schiphol laat desgevraagd weten dat de verhoging nodig is om te investeren in kwaliteit en om de overlast voor omwonenden te beperken. De tarieven voor stillere vliegtuigen gaan omlaag, terwijl oudere en lawaaiigere toestellen extra belast worden. Ook nachtvluchten worden duurder. Om die hogere kosten te compenseren, verhogen luchtvaartmaatschappijen hun ticketprijzen en dat merkt de reiziger uiteindelijk in de portemonnee.
En, vanaf welke luchthaven vertrek jij voor je volgende vakantie?
Hoe kwam dit onderzoek tot stand?
Voor dit onderzoek hebben we vaste criteria opgesteld om de prijzen zo eerlijk mogelijk te vergelijken.
1. Datum
We hebben als peildata de eerste zaterdag van de schoolvakanties in regio Noord (waaronder Amsterdam en Schiphol vallen) genomen: zaterdag 20 december 2025 – start kerstvakantie (vluchtgegevens voor 2026 waren op moment van schrijven nog te beperkt beschikbaar); zaterdag 21 februari 2026 – start voorjaarsvakantie; zaterdag 18 april 2026 – start meivakantie; zaterdag 4 juli 2026 – start zomervakantie en zaterdag 10 oktober 2026 – start herfstvakantie.
2. Luchtvaartmaatschappij
Alle airlines zijn meegenomen; er is geen onderscheid gemaakt tussen prijsvechters en traditionele luchtvaartmaatschappijen. We hebben uitsluitend gekeken naar de laagste prijs om een bestemming te bereiken. Service-elementen zoals bagage of stoelkeuze zijn buiten beschouwing gelaten om het aantal variabelen te beperken.
3. Bestemming
Omdat het onmogelijk is álle bestemmingen wereldwijd te analyseren, hebben we gekozen voor grote internationale hubs. Binnen Europa en het Midden-Oosten vergelijken we alleen rechtstreekse vluchten; naar Azië en Amerika maximaal één tussenstop. Extreem lange overstappen zijn uitgesloten.
De onderzochte bestemmingen zijn: Madrid, Istanbul, Dubai, Singapore, Hongkong en New York.
Volg Columbus Travel op Facebook, Instagram, Linkedin, Spotify en/of YouTube en meld je aan voor onze wekelijkse nieuwsbrief.



Frank van Schijndel
Misschien ook goed om reis en parkeerkosten/faciliteiten in dit onderzoek mee te nemen?
Vellah Bogle
Dank voor je reactie, Frank! We hebben er bewust voor gekozen om in dit onderzoek uitsluitend de ticketprijzen te vergelijken. Reiskosten naar de luchthaven, parkeertarieven of bijvoorbeeld een hotelovernachting hebben namelijk te veel variabelen. Iemand uit Groningen maakt een heel andere rekensom dan iemand uit Venlo of Maastricht. Ook parkeerkosten variëren per seizoen en verblijfsduur. Om het onderzoek zo eerlijk en vergelijkbaar mogelijk te houden, hebben we daarom één variabele centraal gezet: de prijs van het vliegticket. De totale afweging, inclusief reistijd en bijkomende kosten, blijft uiteindelijk altijd persoonlijk.
Nadia
Mijn ervaring is dat je bij pakketreizen (vooral naar zonbestemmingen zoals Turkije of de Caraïben) vaak juist aanzienlijk voordeliger uit bent als je wel via Schiphol vliegt. Ik heb het dan over honderden euro's voor een reis van 2 personen. Daarbij is er op Brussels Airport om de haverklap een grote staking, vooral tijdens het hoogseizoen, waardoor veel reizigers hun vakantie in het water zien vallen. Voor ons de twee belangrijkste redenen om Brussel juist de mijden. Uiteraard is dit een heel ander verhaal dan pure ticketprijzen, maar voor wie vaak pakketreizen boekt misschien wel interessant om in de gaten te houden.
Jacob AM
We vliegen meestal vanaf Brussel Airport omdat we de trein nemen met een seniorticket . We wonen aan de grens met Nederlands dus reizen we af en toe vanaf Dusseldorf naar Turkije.
Michel G
Ik zou graag naar China willen.
Een ticket van Amsterdam naar Peking kost eind juni op dit moment 768 direct en 600 met overstap.
Vanaf Brussel en Dusseldorf dezelfde data 700
Ik woon in de provincie Utrecht als ik alle kosten meetel zoals bus en trein en vanwege ongunstige vertrektijd eventueel een hotel dan is schiphol nog steeds veel goedkoper.
Voor anderen in de grensregio is het misschien wel beter om te kiezen voor deze luchthavens
johanna
wij kijken naar de prijs EN de vertrek en aankomsttijden bij het bepalen van dusseldorf of amsterdam /eindhoven (afstand ongeveer gelijk vanaf huis)
als je na aankomst nog hele dag moet "hangen" zonder kamer vinden wij niet erg plezierig, maar dat verschilt vast per persoon