Ga naar de content
Man kijkt op verlichte telefoon in vliegtuig

Waarom móét je telefoon tijdens een vlucht op vliegtuigmodus? De feiten en fabels onthuld

Je hebt het je vast weleens afgevraagd: ‘Wat gebeurt er nou écht als ik mijn telefoon niet op vliegtuigmodus zet? Ontploft het vliegtuig? Raakt de piloot de controle kwijt? Of is het gewoon een achterhaald regeltje uit de tijd van de Nokia 3310?’ We duiken in de feiten, onderzoeken hoe moderne technologie zoals 5G en wifi in de lucht werkt, en onthullen waarom jij wél – of juist níét – je telefoon zou moeten uitschakelen tijdens een vlucht.

Kan een mobiele telefoon een vliegtuig laten crashen?

Laten we dit fabeltje meteen uit de lucht helpen: nee, een enkele mobiele telefoon veroorzaakt geen vliegtuigcrash. Maar betekent dit dat je toestel geen enkele invloed heeft op de systemen in een vliegtuig? Helaas, zo simpel ligt het niet.

Vliegtuigen gebruiken radiosignalen voor communicatie met luchtverkeersleiding en voor navigatie. Mobiele telefoons zenden ook radiosignalen uit, vooral als ze wanhopig proberen verbinding te maken met een zendmast op de grond. Hoewel moderne vliegtuigen goed beschermd zijn tegen storingen, zijn er wél gedocumenteerde gevallen waarin piloten vreemde storingsgeluiden hoorden in hun koptelefoon – vergelijkbaar met het bekende ‘tikkende’ geluid van een telefoon bij een luidspreker.

Dit is vooral problematisch tijdens kritieke fasen van de vlucht, zoals opstijgen en landen, wanneer piloten afhankelijk zijn van kraakheldere communicatie. Daarom blijven de regels streng: vliegtuigmodus aan, vooral op deze momenten.


Wat gebeurt er als je je telefoon niet op vliegtuigmodus zet?

Wanneer je je telefoon niet op vliegtuigmodus zet, blijft je toestel wanhopig zoeken naar een mobiel signaal. Op 10.000 meter hoogte is dat volkomen zinloos, want er zijn geen zendmasten waar je consistent verbinding mee kunt maken. Maar je telefoon blijft het proberen en stuurt constant signalen uit, wat drie gevolgen heeft:

  1. Mogelijke storingen: radiosignalen van tientallen actieve telefoons kunnen gezamenlijk een storing veroorzaken op de frequenties die de piloten en luchtverkeersleiding gebruiken.
  2. Snelle batterijverspilling: omdat je telefoon zich uit de naad werkt om verbinding te maken met een onbereikbare mast, loopt je batterij veel sneller leeg.
  3. Onnodige netwerkbelasting: stel dat je wél verbinding krijgt, dan schakelt je telefoon razendsnel tussen masten terwijl je met 800 km/u door de lucht vliegt. Dit kan verstoringen geven op het mobiele netwerk aan de grond.

Kun je bellen in de lucht als je je telefoon aan laat staan?

In theorie? Ja, heel even. Maar in de praktijk is het een ramp. De kans dat je op grote hoogte verbinding krijgt met een zendmast op de grond is klein. Als het al lukt, zal je telefoon telkens moeten schakelen tussen masten, wat resulteert in wegvallende verbindingen. Zelfs als je iemand aan de lijn krijgt, is het gesprek vaak onsamenhangend en wordt het binnen enkele seconden afgebroken.

Er zijn echter moderne vliegtuigen met speciale ‘pico-cellen’ aan boord: kleine basisstations die een lokaal mobiel netwerk creëren. Deze pico-cellen maken verbinding met een satelliet, zodat passagiers via dit systeem kunnen bellen, sms’en en soms zelfs mobiele data kunnen gebruiken. Maar let op: niet elke luchtvaartmaatschappij staat bellen toe, deels om technische redenen, maar vooral om te voorkomen dat jij naast een zakenreiziger belandt die een uur lang schreeuwend een deal probeert te sluiten.


Hoe werkt wifi in een vliegtuig? En waarom stoort dat niet?

De meeste moderne vliegtuigen bieden wifi aan boord, maar in tegenstelling tot mobiele netwerken werkt dit via een satellietverbinding of een speciaal netwerk op de grond.

Er zijn twee hoofdtechnologieën:

  • Satellietwifi: vliegtuigen maken verbinding met een satelliet, vergelijkbaar met hoe maritieme schepen en expeditievoertuigen internet ontvangen. Deze methode is stabiel, maar kan traag en duur zijn.
  • Air-to-Ground (ATG) wifi: dit systeem werkt met zendmasten op de grond die een signaal omhoog sturen naar het vliegtuig. Het nadeel? Het werkt alleen boven land.

Wifi aan boord veroorzaakt geen interferentie met de systemen van het vliegtuig, omdat de technologie en frequenties hierop zijn afgestemd. Bovendien heeft de luchtvaartmaatschappij dit onder controle, in tegenstelling tot honderden individuele mobiele telefoons die op zoek gaan naar een signaal.


Europese wetgeving: 5G in de lucht

In november 2022 heeft de Europese Commissie de regels aangepast, waardoor luchtvaartmaatschappijen binnenkort 5G aan boord mogen aanbieden. Dit betekent dat passagiers kunnen genieten van razendsnel internet, net zoals op de grond. Dit werkt via pico-cellen in het vliegtuig, die verbinding maken met satellieten en zo een stabiel netwerk bieden.

Echter, of je daadwerkelijk mag bellen of mobiel internet mag gebruiken, hangt af van de luchtvaartmaatschappij. In de VS blijft de Federal Communications Commission (FCC) streng: daar is bellen tijdens de vlucht verboden, deels om technische redenen, maar vooral om overlast te voorkomen.

In Europa ligt de beslissing bij de luchtvaartmaatschappijen zelf. Volgens het Europees Agentschap voor de veiligheid van de luchtvaart (EASA) mogen toestellen aan boord gewoon aan staan, mits is bewezen dat ze geen invloed hebben op de vliegtuigsystemen. Dit betekent dat sommige airlines in de toekomst bellen kunnen toestaan, terwijl anderen het uit passagierscomfort zullen blijven verbieden.


Airplane mode blijft de beste keuze

Persoon zet een telefoon op vliegtuigmodus tijdens een vlucht, met een vliegtuigraam op de achtergrond.

Hoewel één enkele telefoon je vliegtuig heus niet uit de lucht haalt, kan een groot aantal actieve telefoons dus wel ruis veroorzaken en de communicatie van piloten verstoren. Bovendien zorgt het niet inschakelen van vliegtuigmodus ervoor dat je batterij razendsnel leegloopt, zonder dat je er iets aan hebt. De komst van 5G en wifi in vliegtuigen kan de luchtvaartwereld veranderen. Tot die tijd geldt: luister naar de bemanning, zet je telefoon op vliegtuigmodus en geniet van een zorgeloze vlucht.


Wat vind jij? Zou jij bellen in het vliegtuig handig vinden, of lijkt het je een nachtmerrie om urenlang omringd te worden door telefonerende medepassagiers? Laat het weten in de reacties! ✈️ 💬


Volg Columbus Travel op FacebookInstagramSpotify en/of YouTube en meld je aan voor onze wekelijkse nieuwsbrief. 

Deel dit artikel:
henk
26 maart 2025 om 13:47

als ze stiltezones maken zoals in de trein dan heb je tenminste nog de keuze of je daar de hele tijd naast wilt zitten

Beantwoorden
Vellah Bogle
27 maart 2025 om 14:51

Dat bestaat bij sommige airlines: luchtvaartmaatschappijen als Corendon, JAL, IndiGo, Scoot en AirAsia X, bieden een 'stille zone' of 'child free' zone aan. Zie ook https://www.columbusmagazine.nl/reizenmetkinderen/artikel/98304/vliegen-met-kinderen-etiquette/. Goed tegen drukke kinderen, maar ook tegen irritante medepassagiers. 😉

Beantwoorden
Henny
11 april 2025 om 16:18

Alsjeblieft geen bellen in het vliegtuig. Een kakafonie in een kleine ruimte waar ik niet op zit te wachten. Dan maar een goed geïsoleerde “telefooncel” waar je met je mobieltje heengaat en andere reizigers niet stoort.

Beantwoorden
JW Verschueren
10 april 2025 om 13:58

Je kunt ook ongewild met StarLink verbonden worden en dan wordt er bijvoorbeeld zomaar US$ 100 van je rekening afgeschreven!

Beantwoorden
John Boot
16 september 2025 om 08:49

Ongewild met Starlink verbonden worden is wellicht niet "leuk" voor iemand, maar sommigen zouden het verwelkomen. Hoe kan ik via Starlink in het vliegtuig internetten? Open-sky staat toch in de weg?

Beantwoorden
Wyb Mylius
10 april 2025 om 13:59

Myl :
Oplossing : heel simpel, vlieg niet.

Beantwoorden
Djorgio
10 april 2025 om 14:26

Op vliegtuig modes
…Rust!

Beantwoorden
peter van Nistelrooij
10 april 2025 om 14:42

gewoon de telefoons inleveren bij het instap van het vliegtuig

Beantwoorden
Nadia
10 april 2025 om 17:21

Er is al genoeg onrust in een vliegtuig, dus alsjeblieft, houd die vliegmodus maar verplicht. Of maak bellen heel duur, zodat mensen alleen bellen als het echt heel dringend is en dan alleen in daarvoor aangewezen zones. De meeste mensen missen toch al bijna heel hun vakantie omdat ze alleen nog maar met hun armetierige schermpje bezig zijn. Hebben ze de vlucht tenminste nog meegemaakt. 😆

Beantwoorden
Josje du Puy
10 april 2025 om 17:48

Alle wifi dragers UIT.
Lees een 📕 , los een 🧩 puzzel op.
Babbel met je buren.
Doe een dutje 💤
Beetje 🥘 beetje drinken en we zijn op de bestemming.

Beantwoorden
Ans
23 april 2025 om 11:07

Helemaal mee eens; niemand zit te wachten op medepassagiers die vaak luidkeels een gesprek voeren, dat heel zelden echt belangrijk is.

Beantwoorden
Daphne
10 april 2025 om 21:54

Alsjeblieft geen WiFi of 4G of 5G of wat dan ook in het vliegtuig.
Met vliegtuigmodus geen verstoring van de systemen en bovendien geen onnodige extra straling!

Beantwoorden
Anke Hartman
11 april 2025 om 08:03

gewoon op vliegtuigmodes.

We kunnen toch wel even zonder een mobiel

Beantwoorden
Su
16 april 2025 om 09:46

Ik sluit mij echt aan bij alle voorstanders van telefoon UIT. Tegenwoordig wordt je al tureluurs van mensen die op 20 een gesprek moeten voeren op straat of inner bus. Laat staan dat je 2 uur of nog erger 8 uur naast een in een telefoon kwekkend iemand vast zit.

Beantwoorden
Arie Egbert Heijndijk
1 mei 2025 om 20:26

Wat betreft telefoongesprekken voeren in een vliegtuig,
nee, je zit allemaal dicht op elkaar,
je veroorzaakt dan beslist overlast.

Maar, als het vliegtuigsysteem het toestaat
(misschien even vragen aan iemand van de crew)
lijkt mij chatten (via WhatsApp of zo)
of een e-book lezen
of via oortjes muziek beluisteren,
of als je niet kan of wil slapen,
een prettig tijdverdrijf.

Beantwoorden
John Boot
16 september 2025 om 08:51

Ik wil internettoegang in het vliegtuig, ook als het vliegtuig geen wifi heeft.

Beantwoorden
Tinny
27 november 2025 om 12:22

Van mij mag alles gewoon op vliegtuigmodus. Ik heb muziek (wel van te voren downloaden) een E-reader en wat te eten en drinken. Op lange vluchten een paar goede films. Er is tegenwoordig al genoeg herrie van mensen die te pas en te onpas het geluid van hun telefoon aan hebben staan.

Beantwoorden
Inge Heidelberg
27 november 2025 om 12:44

Geen telefoon in het vliegtuig!
Jankende kinderen zijn al rampzalig, maar nutteloze gesprekken erbij, no way!
Neem boek of e. Reader mee, kijk wat entertainment op je scherm of iPad, maar nutteloos gekwek zit geen mens op te wachten!

Beantwoorden

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Lees ook

^